top of page
  • תמונת הסופר/תpolluxteam

מהו קובלט? מדוע אנו מוסיפים קובלט? למה הוא טוב?

בעת קידוח חומר קשה, החיכוך בין המקדח לחומר אותו אנחנו קודחים מייצר טמפרטורה גבוהה מאוד. טמפרטורה גבוהה עלולה לפגוע במקדח או בחומר. קובלט מגביר את חוזק הפלדה, קובלט הופך את המקדח ליותר עמיד בחום כך שהחיכוך לא מייצר טמפרטורות גבוהות.

קובלט הוא מסגסוגת עם ברזל, ניקל ומתכות אחרות כדי לייצר

, שהיא סגסוגת בעלת חוזק מגנטי יוצא דופן עם שימושים חשובים רבים. סגסוגות סטליט, המכילות קובלט, כרום וטונגסטן, משמשות לכלי חיתוך במהירות גבוהה, כבדה וטמפרטורה גבוהה, ותמיסות.

למתכת קובלט שלושה שימושים עיקריים בתעשיית הפטרוכימיה והפלסטיק כזרזים הטרוגניים והומוגניים כאחד: (1) זרזי טיפול וריפוי גז; זרזים אלה הם בדרך כלל 3-5% תחמוצת קובלט (Co3O4), 14% מנגן טריוקסיד (MnO3) ותחמונת האלומיניום (Al2O3); (2) זרז הומוגני מעורב של קובלט אצטט/מנגן -נתרן ברומיד לייצור חומצה טרפתלית ודימתיל טרפתלט; ו (3) זרז קובלט בסינתזת האוקסו (הידרופורמילציה) לייצור אלכוהולים ואלדהידים לייצור פלסטיק וחומרי ניקוי, תוך שימוש במתכת קובלט, קרבונילים או קובלטים (שהופכו באתרו לקרבוניל) (מכון לפיתוח קובלט, ללא תאריך ב; USGS, 2005).

קובלט הוא מתכת שבירה וקשה, הדומה למראה ברזל וניקל. יש לו חדירות מתכתית של כשני שלישים מזה של ברזל. קובלט נוטה להתקיים כתערובת של שני אלוטרופים בטווח טמפרטורות רחב. הטרנספורמציה איטית והיא אחראית בין השאר לשונות הרחבה בנתונים המדווחים על תכונות פיסיקליות של קובלט.

קובלט היא מתכת הנמצאת באופן טבעי באדמה, אבק ומי ים. הוא נמצא בדרך כלל בשיתוף עם ניקל. קובלט הוא מתכת שבירה וקשה, הדומה למראה ברזל וניקל. יש לו חדירות מתכתית של כשני שלישים מזה של ברזל. קובלט נוטה להתקיים כתערובת של שני אלוטרופים בטווח טמפרטורות רחב. הטרנספורמציה איטית והיא אחראית בין השאר לשונות הרחבה בנתונים המדווחים על תכונות פיסיקליות של קובלט.

קובלט הוא יסוד מגנטי נדיר יחסית בעל תכונות הדומות לברזל ולניקל. שתי מצבי הערכים הם קובלטיים וקובלטיים והשעבר הוא הערך הנפוץ ביותר המשמש בתעשייה הכימית. קובלט מופיע בטבע בעיקר כארסניד, תחמוצות וגופריות. רוב ייצור הקובלט כולל את הצורה המתכתית המשמשת ביצירת סגסוגות על קובלט. המונח "מתכת קשה" מתייחס לתרכובות המכילות טונגסטן קרביד (80–95%) בשילוב מטריצות הנוצרות קובלט (5–20%) וניקל (0–5%).

כולם נחשפים לקובלט ברמות נמוכות באוויר, במים ובמזון. אנשים המתגוררים ליד אתרי פסולת מסוכנת המכילים קובלט עלולים להיחשף לרמות גבוהות יותר של כימיקל זה. מזון הוא מקור חשיפה נוסף לקובלט. מקור החשיפה הגדול ביותר לקובלט לכלל האוכלוסייה הוא אספקת המזון. הצריכה המשוערת ממזון היא 5-40 מיקרוגרם ליום, רובו ככולו קובלט אורגני. חשיפה תעסוקתית לקובלט מתרחשת במספר תעשיות. רמות הקובלט בטבק נעות בין <0.3 ל -2.3 מיקרוגרם/גרם משקל יבש, וכ- 0.5% מקובלט זה קיים בעשן המיינסטרים. ריכוזי קובלט בפחם, נפט גולמי, נפט ובנזין בארצות הברית נמצאו כ -5 מ"ג/ק"ג, 0.001-10 מ"ג/ק"ג, 0.03-0.3 מ"ג/ק"ג ו <0.1 מ"ג/ק"ג, בהתאמה.

שאיפת חלקיקי קובלט גורמת לדלקות בדרכי הנשימה העליונות והתחתונות, שם הם נספגים בדם לאחר המסתם או העברתם באופן מכני למערכת העיכול על ידי פעולה רירית ובליעה. כ- 50% מהקובלט שנכנס למערכת העיכול ייספג. ספיגת קובלט גדלה בקרב אנשים חסרי ברזל. צורות מסיסות במים נספגות טוב יותר מצורות בלתי מסיסות. נטל הגוף הכולל מוערך כ -1-1.5 מ"ג, עם 0.11 מ"ג בכבד.

אין מחקרים המתארים את התפלגות הקובלט בבני אדם לאחר בליעה, אך מחקרים בבעלי חיים מצביעים על כך שקובלט נשמר בעיקר בכבד. במחקר מבוקר של חשיפה לארוסול בבני אדם, 40% מעול הריאות הראשוני של תחמוצת קובלט נשמרו 6 חודשים לאחר החשיפה.

הידעת שקובלט משמש גם כטיפול באנמיה? קובלט גורם לייצור תאי דם אדומים


האם ידעת שקובלט יכול להישאר שנים במים ובאדמה? הוא יכול לעבור מהאדמה למים תת קרקעיים. צמחים לוקחים קובלט מהאדמה. מגבלת חשיפה ל- OSHA: 0.1 0.1mg/m³ לקובלט באוויר במקום העבודה במשך 8 שעות עבודה בשבוע, 40 שעות עבודה. הוועידה האמריקאית להיגיינה כללית ותעשייתית (ACGIH) מגבלת החשיפה התעסוקתית: 0.02 מ"ג/מ"ק לקובלט ליום עבודה של 8 שעות, שבוע עבודה של 40 שעות. המכון הלאומי לבטיחות ובריאות תעסוקתית (NIOSH) מגבלת החשיפה התעסוקתית: 0.05 מ"ג/מ"ק לקובלט ליום עבודה של 10 שעות, שבוע עבודה של 40 שעות.


ריכוזים אטמוספריים של קובלט הם בערך 1 ng/m3 או פחות באזורים שאינם מקוריים ובדרך כלל פחות מ -10 ng/m3 באזורי מקור, אם כי דווחו ריכוזים גבוהים יותר באזורי מקור. ריכוזי המים והמי התהום של קובלט נמוכים, מתחת ל 1 µg/l באזורים בתוליים ו- 1-10 µg/l באזורים מיושבים. ריכוזי המים והמי התהום יכולים להיות גבוהים בהרבה באזורי כרייה וחקלאות - עד כמה מאות מיליגרם לליטר. דווח כי ריכוזי הקובלט הממוצעים במי הים נמוכים מ -1 µg/l. ריכוזי הקובלט במי השתייה הם בדרך כלל <1-2 µg/l. במי הגשמים ריכוזי ממוצעים הם 0.3-1.7 מיקרוגרם/ליטר. קרום כדור הארץ מכיל ריכוז קובלט ממוצע של 20-25 מ"ג/ק"ג. ליד כמה מקורות אנתרופוגניים, ריכוז הקובלט בקרקע עשוי להיות כמה מאות מיליגרם לק"ג.


3 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

Комментарии


bottom of page